Yusuf Boz 2017 gayrimenkul sektörünü değerlendirdi

2017’ye elveda 2018’e merhaba dediğimiz bugünlerde gayrimenkul sektörünün geçtiğimiz bir yıl içerisindeki genel durumunu gayrimenkul projeleri için, projenin fizibilite çalışmalarından, sırasıyla projelendirilmesi, satış ofisi kurulumu, satış & pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve faaliyete geçilmesi konularında hizmet veren Reva Yatırım Genel Müdürü Yusuf Boz ile değerlendirdik.

Yusuf Boz öncelikli olarak genel bir değerlendirme bulundu. Gayrimenkul sektörünün 2016 yılına göre bu sene daha iyi bir başlangıç yaptığını vurguladı. Boz “Bildiğiniz üzere geçen yıl 1milyon 300 bin civarı konut satış yapıldı. Bunların yüzde 40-45’i ikinci el konutlar, yüzde 55-60’ı ise yeni üretilmiş konutlar oldu. Ayrıca toplamda satılan konutların yaklaşık yüzde 20’si İstanbul’da satıldı” diyerek genel olarak 2016 yılını yorumladı. 2017 yılına gelindiğinde ise satışların bir önceki yıla göre artış gösterdiğini yaklaşık olarak aylık 100-120 bin civarı konut satıldığını belirtti. 2016’da ülkemizde yaşanan sıkıntılara rağmen konut satışlarının iyi olduğunu ve 2017’de satışların arttığını söyledi. Ayrıca Reva Yatırım şirketinin yerli ve yabancı müşterilere konut sattığını belirten Boz, 2016 yılındaki satışlar baz aldığında 2017’de de artış yaşadıklarını belirtti.  Özellikle ekonomik ve yatırım amaçlı gelen yabancı müşterilerin başta İstanbul olmak üzere, Ankara, Sakarya, Yalova, Antalya, Trabzon gibi şehirlerden binlerce konut aldıklarını söyledi.

 

2017 yılının aylara göre değişkenlik gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarında artış da gözlemlendi, azalmada yaşandı. Fakat genel itibari ile özellikle yabancı müşteriye satış hep artarak devam etti. Boz bu durumu Amerika ve Avrupa’da yaşanan sıkıntılar sebebi ile Arap müşterinin yatırımını Türkiye’ye çevirmesi ile konut satışında artışa sebep olduğunu söyledi. Reva Yatırım Genel Müdürü Yusuf Boz “İstanbul’daki kentsel dönüşümlerle beraber her ilçe merkezi, yaşanabilir hale geldi. Bu sebeple artık Arap müşteriler İstanbul’un başından sonuna kadar her ilçesinde yatırım yapmak istiyorlar. Bu sene bize özellikle Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Filistin gibi birçok ülkeden yatırım için müşteriler geldi. Sadece geçtiğimiz ay TÜİK raporunda da gösteriliği üzere İstanbul’da yabancı müşterilere 728 konut satışı gerçekleştirilmiş. Biz de şirketimiz olarak bu sayının gelecek yeni yıl ile beraber daha da artacağına inanıyoruz” dedi.

 

Yusuf Boz ayrıca 2017’nin son çeyreğinde ise beklenmedik sıkıntıların yaşandığını belirtti. Son çeyreğe gelindiğinde geçtiğimiz yıl baz alındığında satışlarda azalma olduğu görüldü. Fakat bu yabancılara konut satışını etkilemedi. Boz “Ülke genelinde son çeyrekte doların hızlı artışı ve dünyada yaşanan siyasi olaylar insanların ev almalarında şüphe uyandırdı. İlk iki çeyrekteki iyi gidiş sebebi ile inşaat firmaları hızlıca projelere başladı fakat bu sefer de arzın talebi geçtiğini görüldü. Son zamanlarda projelerdeki daire stoklarında artış yaşandı. Fakat bunun geçici olduğuna inanıyoruz. Yeni yılla beraber gayrimenkul sektörünün tekrar iyi hale geleceğini ve 2017’ye göre 2018’in ilk çeyreğinin güzel başlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

 

Son olarak yeni yılla birlikte 2018’den beklentilerini anlatan Boz, genel olarak konut satışlarının bir önceki yıla göre daha da artacağını belirtti. Özellikle Reva Yatırım şirketi olarak özellikle yabancı müşterilere satışların 2017’ye göre daha fazla olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Çünkü 2018 yılı itibari ile Arap sermayesinin çoğunun Türkiye sınırları içerisinde olacağını söyledi. Boz 2018 yılının başta ülkemizde huzur, mutluluk ve sıkıntıların olmayacağı bir sene olmasını ve gayrimenkul sektörünün de daha iyi olmasını temenni etti.